Dark Mode Light Mode

Skąd wziąć pieniądze na biznes, dom, mieszkanie, spłatę długów, studia?

Bez względu na cel, możliwości zawsze jest przynajmniej kilka.
Skąd wziąć pieniądze Skąd wziąć pieniądze
Skąd wziąć pieniądze? Pytanie, które trapi miliony osób w Polsce. Foto: The Breaker / Voyagerix / Glegorly

Skąd wziąć pieniądze? Pytanie błahe, a jednak zadają je sobie miliony osób w całej Polsce. Bez względu na to, czy środki finansowe potrzebne są Ci na realizację życiowych pragnień, opłacenie rachunków czy założenie firmy, możesz nie wiedzieć, skąd wziąć pieniądze na już. Możliwości jest wiele, jednak nie każda będzie odpowiednia – lub możliwa – dla wszystkich. Wiele zależy bowiem od tego, na co faktycznie potrzebujesz pieniędzy.

Pamiętaj także, że najlepszym sposobem na sytuacje awaryjne jest zbudowanie odpowiedniej wielkości poduszki finansowej, której zadaniem jest Twoja ochrona przed nieprzewidzianymi okolicznościami finansowymi.

Skąd szybko wziąć pieniądze?

Zdecydowanie najczęściej zadawanym pytaniem przez osoby, które pilnie poszukują finansowania, jest to, skąd szybko wziąć pieniądze. Powodów może być wiele. Od konieczności pilnego opłacenia zaległych rachunków, poprzez chęć zakupu mniejszych lub większych sprzętów wyposażenia domu, po zabiegi medyczne czy spłatę długów, które znacznie utrudniają normalne funkcjonowanie.

Zastanawiając się na tym, skąd szybko wziąć pieniądze, musisz pamiętać, że pochopne podejmowanie decyzji nie zawsze jest rozsądne, co w rzadkich przypadkach może skutkować wpadnięciem w tarapaty finansowe, z których wyjście może być niezwykle trudne.

Praktyczne sposoby na to, skąd szybko wziąć pieniądze:

  • nieoprocentowana pożyczka od rodziny lub przyjaciół
  • sprzedaż zbędnych przedmiotów, które zalegają w Twoim mieszkaniu
  • dodatkowe zlecenie, które wykonasz w krótkim czasie
  • pożyczka pod zastaw w lombardzie
  • różne rodzaje kredytów bankowych

Nieoprocentowana pożyczka od rodziny lub przyjaciół pozwoli Ci na pokrycie niezbędnych wydatków bez ponoszenia kosztów dodatkowych. Jej spłatę możesz ustalić na dłuższy termin, co pozwoli Ci na swobodną spłatę bez narażania domowego budżetu.

Sprzedaż zbędnych przedmiotów jest świetnym rozwiązaniem, by szybko zdobyć pieniądze i uniknąć ich pożyczania. Każdy z nas ma w swoim domu rzeczy, których nie używa, a które nadają się do dalszej odsprzedaży.

Poszukując odpowiedzi na pytanie, skąd szybko wziąć pieniądze, rozważ podjęcie dodatkowego zlecenia, które możesz wykonać w krótkim czasie. Może to być malowanie, sprzątanie, układanie towaru w markecie czy inne prace, które możesz wykonać np. w weekend.

Pożyczka pod zastaw wartościowych przedmiotów także może pomóc Ci w zdobyciu pieniędzy na już. Mimo że lombardy wciąż kojarzą się z desperacją, to są znacznie bezpieczniejsze i korzystniejsze niż np. chwilówka online. Jeśli nie spłacisz pożyczki, przepadnie wyłącznie Twój zastaw, ale Twoja sytuacja finansowa się nie pogorszy.

Innym sposobem na szybkie pozyskanie gotówki są różne rodzaje kredytów bankowych, jak np. kredyt gotówkowy czy kredyt odnawialny, o które możesz aplikować w aplikacji swojego banku. W większości przypadków decyzja zostanie wydana automatycznie, a środki na koncie pojawią się już nawet po godzinie. Pamiętaj jednak, że każdy kredyt bankowy jest oprocentowany i generuje często także koszty dodatkowe.

Każda z tych możliwości pozwoli na szybkie pozyskanie środków i będzie doskonałą odpowiedzią na pytanie “skąd wziąć pieniądze na już”.

Innym rozwiązaniem, szczególnie pomocnym, jeśli potrzebujesz większej sumy, będzie pożyczka hipoteczna. Cechuje ją wysoka wartość oraz stosunkowo łatwa dostępność. Pamiętaj jednak, że aby otrzymać pożyczkę hipoteczną, niezbędne jest posiadanie praw do jakiejś nieruchomości, zaś cały proces może zająć nawet kilka tygodni.

Myśląc o tym skąd wziąć pieniądze na już, nie zapominaj, że pośpiech jest złym doradcą! Jeśli zdecydujesz się na kredyt bankowy, koniecznie sprawdź wszelkie wiążące się z nim koszty.

Skąd wziąć pieniądze na dom?

  • zakup domu: kredyt hipoteczny
  • budowa domu: kredyt budowlano-hipoteczny
  • zakup lub budowa: oszczędności

Jeśli Twoim celem jest zakup lub budowa domu, szybka gotówka online lub praca dodatkowa zapewne nie będą wystarczające. Ostatnie lata pokazują, że zakup lub budowa domu wiążą się z koniecznością posiadania minimum kilkuset tysięcy złotych, a standardowe pożyczki pozabankowe, które pozwalają na pozyskanie szybkiej gotówki, nie będą ani wystarczające, ani – z uwagi na oprocentowanie – opłacalne.

Nie pomoże tutaj raczej także pożyczka od rodziny, chyba że masz naprawdę majętnych krewnych. Na nic zda się też sprzedaż zbędnych ubrań czy artykułów wyposażenia wnętrz, które zalegają w piwnicy.

W przypadku chęci zakupu lub budowy dom zbyt wielu możliwości niestety nie masz. Jeśli cel jest dość odległy i jesteś w stanie wstrzymać się z zakupem domu kilka kolejnych lat, najlepszym rozwiązaniem będą oczywiście oszczędności. Nawet gdy nie uda Ci się w tym czasie uzbierać pełnej kwoty, o resztę możesz zawnioskować w banku.

W przypadku chęci zakupu gotowego domu potrzebny będzie Ci kredyt hipoteczny. Jeśli planujesz zaś budowę własnego domu, w realizacji tego planu pomoże kredyt budowlano-hipoteczny (kredyt na budowę domu).

Skąd wziąć pieniądze na mieszkanie?

  • kredyt hipoteczny (mieszkaniowy)
  • oszczędności + kredyt hipoteczny
  • oszczędności

Podobnie do kwestii pozyskania środków na zakup domu sytuacja wygląda, gdy postawione pytanie brzmi “skąd wziąć pieniądze na zakup mieszkania”. Tutaj także pomocne będzie zarówno zaciśnięcie pasa i kilkuletnie oszczędzanie, a także obniżenie kosztów życia, by każdą możliwą kwotę odkładać na wymarzone cztery kąty. 

Różnica pomiędzy domem a mieszkaniem zdecydowanie będzie widoczna w kwocie, której potrzebujesz, ponieważ mieszkania zwykle są sporo tańsze niż wolnostojące domy. Nie zmienia to jednak faktu, że szybkie pozyskanie gotówki na mieszkanie także nie będzie proste.

Jeśli nie posiadasz większych oszczędności, warto sięgnąć po kredyt hipoteczny, ale pamiętaj, że – podobnie, jak w przypadku zakupu lub budowy domu – niezbędne będzie posiadanie wkładu własnego, a czas spłaty może wynieść nawet kilkadziesiąt lat.

Jeśli zaś udało Ci się odłożyć już znaczną sumę, a do zakupu mieszkania brakuje np. kilkudziesięciu tysięcy, możesz rozważyć kredyt gotówkowy lub posiłkować się np. pieniędzmi z pożyczki od rodziny.

Skąd wziąć pieniądze na biznes?

Każdy, kto choć raz rozważał założenie własnej firmy, musiał stanąć przed pytaniem, skąd wziąć pieniądze na biznes. Odpowiedzią znów mogą być oczywiście oszczędności lub pożyczka od krewnych, przy czym wiele zależy tutaj od tego, jak bardzo jesteś zdeterminowany, aby założyć własną firmę i czy dobrze obliczyłeś ryzyko danego przedsięwzięcia.

Kupując dom czy też mieszkanie, decydujesz się na zainwestowanie środków w nieruchomość, co jest dużym zabezpieczeniem. W przypadku inwestycji w biznes musisz pamiętać, że wiąże się to ze znacznym ryzykiem. Wyłożone środki możesz po prostu stracić.

Sposoby na to, skąd wziąć pieniądze na biznes:

  • oszczędności własne;
  • dotacja z urzędu pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej;
  • granty unijne;
  • dofinansowania, (te zwykle dostępne są dla już istniejących firm);
  • kredyty na własną działalność;
  • kredyty gotówkowe dla osób prywatnych, jednak środki można przeznaczyć na dowolny cel, a więc także założenie firmy;
  • pozyskanie wspólnika z kapitałem;
  • crowdfunding;
  • fundusze typu Venture Capital.

Pamiętaj jednak, że wiele zależy od tego, jakiej wysokości środków potrzebujesz na własny biznes oraz jaki masz plan spłaty. W przypadku dotacji możliwe jest ich całkowite umorzenie, jeśli chodzi zaś o kredyty i pożyczki pozabankowe, dostępne będą spłaty w ratach. Przed ich zaciągnięciem, zrób solidny biznes plan.

Skąd wziąć pieniądze na spłatę długów?

Osoby, które popadły w problemy finansowe, bardzo często poszukują szybkich i skutecznych rozwiązań, dzięki którym uda im się spłacić zaległości i “wyjść na prostą”.

Najlepszym rozwiązaniem będzie naturalnie zawarcie ugody z wierzycielami, zaciśnięcie pasa i spłata zadłużenia w dogodnych transzach. Dzięki temu unikniesz pożyczania środków na spłatę długów, co może doprowadzić do powstania pętli zadłużenia, której konsekwencją może być nawet upadłość konsumencka.

Jeśli wierzyciel nie chce osiągnąć porozumienia i wciąż zastanawiasz się, skąd wziąć pieniądze na długi, dostępnych jest wiele możliwości:

Kilka sposobów na to, skąd wziąć pieniądze na spłatę długów:

  • sprzedaż zalegających i niepotrzebnych przedmiotów oraz art. wyposażenia, których zwyczajnie nie potrzebujemy
  • podjęcie dodatkowej pracy, co pozwoli na zwiększenie własnych środków finansowych
  • obniżenie kosztów życia, np. poprzez rozwiązanie zbędnych umów (mniej kanałów tv, wolniejszy internet, rezygnacja z VOD, etc.)
  • rezygnacja z wakacji, imprez, wyjazdów

Pamiętaj, że pożyczanie pieniędzy na spłatę długów ma sens wyłącznie wtedy, gdy masz opracowany dalszy plan działania i pozbycie się nowego zobowiązania w możliwie najkrótszym czasie. Bez względu na wszystko nie zaciągaj chwilówek, które mogą tylko pogorszyć Twoje położenie!

Sprawdź, skuteczne sposoby na to, jak wyjść z długów!

Skąd wziąć pieniądze na studia?

Dość częstym pytaniem stawianym przez młode osoby jest to, skąd wziąć pieniądze na studia. Niestety, ale coraz częściej zdarza się, że koszt czesnego może przytłaczać osoby, które realnie nie posiadają jeszcze większych (lub żadnych) dochodów, a od ich wykształcenia decyduje dorosłe życie.

Co prawda większość banków odmówi udzielenia kredytu osobie nieposiadającej stałego źródła dochodu, jednak nie oznacza to, że młody człowiek pozostaje w tej sytuacji bezsilny. Możliwości pozyskania środków na studia jest kilka, jednak trzeba pamiętać, że nie każdy będzie mógł z nich skorzystać.

Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście wsparcie rodziny, która pokryje koszt czesnego, ale pamiętajmy także, że nie każde gospodarstwo domowe może sobie na to pozwolić. W tym celu – finansowania nauki – rząd przygotował program, który pozwala na sfinansowanie nauki w szkole wyższej, a są nim tzw. kredyty studenckie. Cechuje je stosunkowo łatwa dostępność, a udzielaniem zajmują się aktualnie trzy instytucje:

  • PKO Bank Polski S.A.,
  • Bank PEKAO S.A.,
  • Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. (wraz ze zrzeszonymi bankami spółdzielczymi),

Jeśli planujesz podjęcie nauki na uczelni wyższej, możesz także pomyśleć o drobnych zleceniach czy pracy dorywczej. Wielu osobom na całym świecie udaje się połączyć naukę z pracą dodatkową, jednak pamiętaj, by skupić się przede wszystkim na swojej edukacji.

Skąd wziąć pieniądze na samochód?

Planując zakup samochodu, musisz liczyć się z tym, że niezbędne będzie posiadanie odpowiedniej ilości wolnych środków. W zależności od tego, jakie auto planujesz kupić, może to być nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Naturalnie najlepiej postawić na oszczędności, ale nie zawsze uda się szybko uzbierać pełną kwotę pieniędzy.

Sposoby na to, skąd wziąć pieniądze na samochód:

  • pożyczka od rodziny
  • oszczędności własne
  • praca dodatkowa
  • kredyt samochodowy
  • kredyt gotówkowy

Pamiętaj, że w przypadku typowych kredytów bankowych niezbędne będzie wykazanie się odpowiednią zdolnością kredytową, posiadanie pozytywnej historii w BIK oraz pewnej wysokości wkładu własnego.

Jeśli samochód jest Ci niezbędny, a nie chcesz zaciągać kredytu w banku, innym rozwiązaniem może być leasing konsumencki lub wynajem dlugoterminowy.

Skąd wziąć pieniądze na ślub?

Narzeczeni, którzy planują ślub oraz huczną zabawę weselną praktycznie zawsze stają przed pytaniem skąd wziąć pieniądze na ślub. Warto zauważyć, że zarówno sama ceremonia, jak i przygotowania do niej mogą być naprawdę dużym kosztem. Gdy doliczymy do tego przyjęcie weselne, kwota może sięgać nawet dziesiątek tysięcy złotych.

Skąd szybko wziąć pieniądze na ślub i wesele? Podobnie do innych celów konsumpcyjnych czy inwestycyjnych możliwości jest kilka, jednak zawsze warto w pierwszej kolejności stawiać na własne oszczędności. Planowanie ślubu odbywa się przecież zwykle z wyprzedzeniem, a więc jest nieco czasu, na zgromadzenie przynajmniej części pieniędzy na ceremonię, a także samo wesele.

Jeśli jednak narzeczeni nie są w stanie odłożyć wymaganej kwoty, można próbować zaangażować członków rodziny, którzy – jeśli mają możliwości finansowe – nie powinni odmówić pomocy.

Inną formą finansowania ślubu, zwłaszcza gdy ma on przypaść dość szybko, są naturalnie pożyczki pozabankowe, a także klasyczne kredyty. Pamiętajmy jednak, aby przed wyborem kredytu porównać oferty różnych instytucji, a w przypadku pożyczek pozabankowych, skorzystać z tych, które oferuję spłatę w ratach.

Skąd wziąć pieniądze na wkład własny?

Jednym z większych problemów osób planujących zakup mieszkania lub domu w kredycie hipotecznym, jest wymagany przez wszystkie banki tzw. wkład własny, czyli określony procent wartości nieruchomości, który należy wyłożyć z własnej kieszeni, aby bank udzielił finansowania.

Konieczność posiadania wkładu własnego wynika z narzuconej na banki Rekomendacji S, którą w 20217 roku wydała Komisja Nadzoru Finansowego. Aktualna minimalna wysokość wkładu własnego wynosi 20 procent wartości mieszkania lub domu. Oznacza to, że w przypadku mieszkania o cenie transakcyjnej pół miliona złotych, musisz posiadać minimum 100 tys. zł własnych środków.

Skąd wziąć pieniądze na wkład własny? Możliwości jest kilka, przy czym musisz pamiętać, jaka jest rola wkładu własnego, a także o tym, że zabezpiecza on nie tylko kredytodawcę, ale także Ciebie – kredytobiorcę. Nie zawsze zatem rozsądne jest pożyczanie pieniędzy na wkład własny, a najlepszym rozwiązaniem będą po prostu oszczędności.

Jeśli jednak nie udało Ci się oszczędzić wymaganych przez banki 20 procent i wciąż zastanawiasz się nad tym, skąd wziąć pieniądze na wkład własny, rozważ:

  • Niższy wkład własny. Banki – za zgodą KNF – umożliwiają zaciągnięcie kredytu hipotecznego z 10-procentowym wkładem własnym, jednak niezbędne będzie wykupienie dodatkowego ubezpieczenia niskiego wkładu własnego, które zdecydowanie powiększy koszt kredytu.
  • Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego. Bank Gospodarstwa Krajowego jest w stanie udzielić gwarancji wkładu własnego (poręczenia, że spłacisz wkład własny w ratach), jednak niezbędne jest spełnienie kilku warunków. Pamiętaj przy tym, że bank udzieli wtedy kredytu na 100 procent wartości nieruchomości, co oznacza znacznie wyższe raty kredytu!
  • Pożyczka od rodziny.

Pod żadnym pozorem nie pożyczaj pieniędzy na wkład własny od banku czy firmy pożyczkowej. Ostatnie lata pokazały, jak bardzo zmienna potrafi być wysokość rat kredytowych po ewentualnych podwyżksach stóp procentowych przez NBP. Jeśli zakredytujesz się „pod korek”, możesz popaść w problemy finansowe w przyszłości.

Skąd wziąć pieniądze na leczenie zębów?

Niestety, ale pytanie skąd wziąć pieniądze na leczenie zębów w ostatnim czasie pojawia się równie często, jak poprzednie, które już omówiliśmy. Bez względu na to, czy chodzi wyłącznie o leczenie zębów, czy też implantologię bądź poważne zabiegi chirurgiczne, niezbędne jest posiadanie naprawdę sporych sum.

Dużym problemem staje się nie tylko to skąd wziąć pieniądze na aparat ortodontyczny czy implanty, ale już nawet kilka “prostych” zabiegów stomatologicznych może mocno obciążać domowy budżet. W wielu przypadkach koszt leczenia może być wręcz poza zasięgiem niejednej osoby. Co zrobić w takiej sytuacji?

Sposoby na to, skąd wziąć pieniądze na leczenie zębów

  • oszczędności
  • pożyczka od rodziny
  • sprzedaż niepotrzebnych i zalegających rzeczy
  • kredyt gotówkowy
  • pożyczka pod zastaw w lombardzie
  • praca dorywcza / dodatkowe zlecenia
  • raty medyczne

W przypadku ostatniego z wymienionych rozwiązań pamiętaj, że oferowane są często bezpośrednio w gabinetach stomatologicznych, a za finansowaniem stoją zwykle większe instytucje. Oznacza to, że kredyt na leczenie zębów będzie zwykle tańszy, aniżeli inna forma pożyczki pozabankowej.

Skąd wziąć dodatkowe pieniądze?

Jeśli zastanawiasz się skąd wziąć dodatkowe pieniądze, warto, abyś rozważył przede wszystkim podjęcie dodatkowej pracy. Dzięki temu rozwiązaniu nie dość, że osiągniesz zamierzony cel, to nie uszczuplisz realnie domowego budżetu. Pamiętaj, że każdą pożyczkę w lombardzie, kredyt bankowy czy pożyczkę od rodziny trzeba będzie zwrócić.

Co prawda niekiedy potrzebne są pieniądze “na już”, o które faktycznie najlepiej wnioskować u rodziny, ale jeśli cel jest większy, a termin jego realizacji odległy, nie ma nic korzystniejszego niż środki własne. Odkładana w ten sposób dodatkowa gotówka będzie zawsze pod ręką, co w przypadku nagłych zdarzeń czy chwilowych pilnych potrzeb pozwoli na łatwe sięgnięcie do własnej “skarbonki”.

Możliwości dodatkowej pracy czy zleceń jest wiele. Ostatnio coraz częściej spotkać możemy się także z ofertami pracy zdalnej, która nie będzie tak angażująca, jak np. opieka nad dzieckiem w godzinach popołudniowych czy dorabianie w Uberze. Wiele osób stawia np. na marketing internetowy, udzielanie korepetycji online czy tworzenie treści.

Opracowanie: Poradnik finansowy Breaker.